Cyklinowanie

wycyklinowana podłoga z desek

Cyklinowanie podłóg i parkietów

Renowacja/cyklinowanie każdego rodzaju podłogi drewnianej – Wrocław i okolice.

  • cyklinowanie parkietu z drewna krajowego i egzotycznego
  • cyklinowanie mozaiki
  • cyklinowanie desek nowych, jak i tych bardzo starych często pokrytymi różnego rodzaju farbami
  • cyklinowanie gotowych podłóg warstwowych m.in: Barlinek, Finishparkiet

 

Przygotowanie pomieszczeń do cyklinowania jest bardzo ważne, należy opróżnić je ze wszystkich mebli, które mają styczność z podłogą. Wielu klientów często pyta czy należy je wynieść czy można tylko przesuwać.

Przyjmijmy, że zamawiasz malowanie ścian i sufitów w pomieszczeniach, w których wiszą regały, półki czy też obrazy, w takim przypadku również zapytasz czy trzeba je ściągać do malowania? czy może wystarczy je przesuwać? Najprawdopodobniej NIE!
Demontaż półek czy też regałów nie należy do obowiązków malarza tak jak wynoszenie mebli do obowiązków cykliniarza.

 

Opróżnienie pomieszczeń często jest bardzo uciążliwe dla inwestora, ale ma też swoje zalety. Jeżeli cykliniarz dostanie wolne pomieszczenia i większy front robót, to zapewne będzie bardziej skłonny do negocjacji i zaproponowania niższej ceny za swoje usługi parkieciarskie. Meble zalegające w pomieszczeniach i praca na etapy zapewne podwyższy cenę usługi, ponieważ koszty uzyskania dochodu przez wykonawcę również rosną.

Jakie są etapy cyklinowania podłogi?

1. Przygotowanie podłogi do cyklinowania
Pomieszczenie, w którym będzie odbywać się cyklinowanie powinno być puste i odkurzone. Należy wynieść meble, usunąć listwy przypodłogowe oraz zdjąć firanki.

2. Cyklinowanie z użyciem cykliniarki taśmowej i cykliniarki krawędziowej
Za pomocą cykliniarki taśmowej wyposażonej w papiery ścierne o dobranej gradacji szlifuje się całą powierzchnię podłogi drewnianej. W ten sposób usuwa się stary lakier bądź olej i zniszczone warstwy drewna, a proces kontynuuje się, aż do uzyskania równomiernie oczyszczonej powierzchni – najczęściej szlifowanie wykonuje się 3-5 razy. Rozpoczyna się od papieru z gruboziarnistym nasypem (np. o gradacji 36), a w kolejnych etapach zmienia się papiery na papier z drobniejszym papierem ściernym. Kierunek cyklinowania oraz używane grubości papierów ściernych zależą m.in od twardości drewna, sposobu ułożenia podłogi bądź parkietu oraz jego stanu faktycznego. W trudno dostępnych miejscach np. (pod kaloryferem) stosuje się cykliniarkę krawędziową.

3. Szpachlowanie
Kolejnym etapem cyklinowania jest szpachlowanie. Proces ten polega na wypełnianiu ubytkówi i szpar w podłodze specjalnymi masami lub płynami. Najczęściej zakupiony płyn łączy się z pyłem, który powstał po ostatnim szlifowaniu papierem ściernym o najmniejszej gradacji (np.100), dzięki czemu masa wypełniająca (tzw. szpachlówka) będzie w kolorze podłogi. Czas potrzebny na wyschnięcie szpachlówki to ok. 30-40min. Po tym czasie wykonje się ostatnie szlifowanie.

4. Polerowanie
Aby uzyskać większą gładkość podłogi, po szpachlowaniu wykonuje się polerowanie. Wykorzystać można w tym celu wolnoobrotową cykliniarkę wyposażoną w talerze szlifujące (np. maszyna szlifierska „TRIO” marki Lagler) z drobnoziarnistym papierem ściernym. Po pracach związanych z polerowaniem należy dokładnie oczyścić pomieszczenie z powstałego pyłu – należy przewietrzyć i odkurzyć pomieszczenie przed rozpoczęciem kolejnego etapu pracy.

5. Nakładanie podkładu i lakierowanie
Przed rozpoczęciem nakładania lakieru nawierzchniowego całą powierzchnię należy pokryć lakierem podkładowym. Następnie należy odczekać, aż podłoga wyschnie. Można przystąpić do nakładania właściwego lakieru. Najczęściej nakłada się 2 warstwy lakieru. Lakierowanie zabezpiecza podłogę m.in przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.

Bezpyłowe cyklinowanie Wrocław